30/04/2025 (niet ingelogd)

Weer in het nieuws

Guidance en weerkaarten

20-04-2025 12:13 | KNMI | m.b.t. 20-04-2025 t/m 21-04-2025

Guidance modelbeoordeling
Modellen algemeen tot +48 uur, geldig tot maandag 21 april 2025 24.00 locale tijd

Guidance modelbeoordeling voor Nederland, de Nederlandse kustwateren en de Noordzee, gebaseerd op de HARMONIE run van 06 UTC en de overige genoemde modellen en gidsen met bijbehorende runtijd. Modelbeoordeling door meteoroloog. Uitgifte: 20/04/2025 12.13 uur LT.

Synoptische situatie:

Een rug bevindt zich tot en met vanavond W-O georiënteerd boven het noorden van het land. Ten zuid(west)en van de rug is er sprake van een oostelijke stroming waarmee droge lucht wordt aangevoerd. Ten noorden van de rug voert een noordelijke stroming juist wat vochtigere lucht aan. Een laag boven Denemarken en de Duitse Bocht blijft daar stationair liggen en vult geleidelijk op. De bijhorende occlusie ligt boven het noorden van het land en de Humber. Ondertussen trekt een ander lagedrukgebied ten zuidoosten van Bretagne noordoostwaarts. Het bijhorende occluderende frontaal systeem bereikt tegen de middag het zuiden van de FIR, om gedurende de rest van de dag langzaam naar het noorden van Nederland te bewegen. Op hoogte is de stroming namelijk zuidelijk en na passage van de bij het front horende vore wordt de stroming ook aan de grond zuidelijk. Het Franse laag trekt maandag verder noordoostwaarts en verlaat in de avond het oosten van ons land. Rondom dit laag is het eerder genoemde occluderend frontaal systeem ingedraaid. In de nacht naar dinsdag bereikt een volgende occlusie met daarvoor nog occlusierestanten het westen van de FIR.

Modelbeoordeling:

Actueel is er boven het noorden van het land en net ten oosten van de FIR stratus aanwezig. Zowel EC als Ha43 missen de stratus boven land, maar de bedekkingsgraad van EC is goed bruikbaar. Verder laten zowel EC als Ha43 stratus beneden 500 vt zien boven de Duitse Bocht wat in Ha43 veel uitgebreider is dan EC. Gezien de waarnemingen geeft EC een realistischer beeld voor de wolkenbasis in onze FIR. Later vandaag gaat de aandacht meer uit naar de toenemende kans op middelbare onstabiliteit op nadering van en bij het occluderende front (warmteadvectie). De divergente bovenstroming helpt daarbij niet mee en de modellen wisselen nog steeds. De laatste runs (Ha43 06 UTC en EC00) zijn weer iets trager met het doorkomen van de occlusie dan de voorgaande runs. Ha43 berekent als enige ten zuiden van de occlusie stratus of mist wat realistisch is gezien de geringe stroming en het aanwezige vocht. In de nacht naar dinsdag lost de buiigheid geleidelijk op en is het de vraag in hoeverre het gaat opklaren. Harmonie berekent dan een hoop stratus, in EC ontstaan juist mistbanken in opklaringen.

Aandachtspunten

Temperatuur:
Er zijn geen bijzonderheden.

Wind:
Er zijn geen bijzonderheden.

Bewolking:
Zie modelbeoordeling. Bij het occluderende systeem dat ons van het zuiden nadert middelbare bewolking Ac/Sc, en mogelijk enkele (ingebedde) TCu's of Cb's. Toppen maximaal FL150-FL200, in het zuidoosten mogelijk tot FL250. Maandag kunnen de buien vanaf de grond ontstaan, maar ook dan geldt over het algemeen dat de meeste TCu’s of Cb's toppen hebben van maximaal FL200.

Neerslag:
Bij en op nadering van het occluderende systeem wat lichte, mogelijk matige (maar deels ook verdampend) buiige regen. In het zuidoosten is daarbij de kans op onweer het grootst, omdat daar de buien mogelijk nog vanaf de grond komen. Bij de buien is de CAPE in de orde van 200-500 J/Kg en met zo'n 15 kn schering zijn het voornamelijk single cells. Maandag ontstaan er verspreid over het land enkele buien. In het oosten zijn de CAPE en schering vergelijkbaar met vandaag, elders is er weinig CAPE en schering aanwezig.

Zicht:
Nabij het laag boven de Duitse Bocht matige, later mogelijk slechte, zichten. Daar zelfs een geringe kans op mist doordat dauwpunten vergelijkbaar zijn met de zeewatertemperatuur. Bij het occluderende front en de ingedraaide occlusie rond het laag in neerslag geleidelijk matige zichten. Zowel in de nacht naar maandag als in de nacht naar dinsdag in opklaringen kans op mist.

Paraaf meteoroloog: gorp
Uitgifte: 20/04/2025 12.13 uur LT.

Onweer/blikseminslag | Verwachtingen/waarschuwingen

Sluiten